Відкритий урок у 1 класі з навчання грамоти
Тема: закріплення звукового значення букви Ф ф. За Дзвінкою Матіяш «Фотограф».
     Мета: закріпити знання учнів про звукове значення букви Фф; формувати в учнів уміння читати окремі слова і текст з буквою Фф; розвивати мовлення, увагу, мислення; виховувати інтерес до читання.
     Обладнання: таблиці, картки, ілюстрації із зображенням тварин і предметів, квіти, звукові схеми, смайлики, ноутбук, криптограма, цифровий фотоапарат, фігурки фіксиків.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Пролунав уже дзвінок,
починається урок.
Він весняний і цікавий,
тож і гості завітали .
Повернемося обличчям до гостей
І промовимо « Добрий день».
Діти, щоб протягом уроку ви не сумували, а були уважними, слухняними, старанними, візьміть до рук сонечко добра і гарного настрою. Усміхніться ви йому. Затримайте цю усмішку на своїх обличчях. Заплющіть  оченята. Відчуйте, як воно вас зігріває. Подумки помістіть добро у своє серце. Розплющіть оченята. А на допомогу вам прийшли фіксики.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Мовленнєва розминка.
1. Живі звуки.
Дитя засинає, а матуся пісеньку співає: а –а –а –а.
Коник весело скакав і так весело іржав: і – і –і – і.
Дивно, ой дивно синочку малому,
Тато зловив здоровенного сома:  о – о – о –о .
Носом м яч ми накачаєм: с- с- с- с.
І у футбол гуртом пограємо: с- с –с –с.
Комар літає і дзижчить: з –з – з –з.
А ми скоромовки будем говорить.
2. Скоромовки.
3. Повторення назв букв. Робота за таблицею.
4. Вправа на увагу. Читання слів - блискавок з карток.
Людина, світ, чарівний, факел, слухати, боротися, людяність, фігура.
5. Читання учнями тексту « Фонтани».
http://sd.uploads.ru/t/oySTH.jpg
ІІІ. Робота над темою уроку.
- Яким чином ми можемо зберегти красиві фонтани? Відповіді дітей.
І  . Повідомлення теми і мети уроку.
- Я прочитаю текст, а ви уважно прослухайте і скажете, що ви розкажете вдома.
1. Читання вчителем тексту « Фотограф».
– Про кого говориться в оповіданні? Яким був фотограф?
– Яким фотоапаратом робив знімки фотограф спочатку? Потім? На чому можна переглянути фотографії?
- Розгляньте фотографії. Розкажіть, що фотографував фотограф.
- Продовжіть речення: « Фотограф був здібний …».
Читання тексту учнями ланцюжком.
- Сьогодні ми будемо теж фотографами. Будемо виконувати різні завдання і запам ятовувати слова з буквою ф.
  І  .Формування читацьких умінь.
1. Робота над загадками. Знаходження ілюстрацій – відгадок.

Довжелезну має шию, дуже вправно нею крутить.
Вище всіх вона на вітах соковитий плід помітить. Жирафа.

Живе в теплих він краях,
Весь в рожевих пір їнах,
Любить плавати, пірнати, довгу шию вигинати,
Як же птаха цього звати? Фламінго.

Серед морських просторів гуляє,
Іноді людей з біди виручає,
У дельфінаріях дітей звеселяє,
У Чорному морі проживає. Дельфін.

1. Прочитати слова на картках і показати предмети, назви.
Портфель, фарба, Африка, Франція, кофта, футляр.
http://sh.uploads.ru/t/8n2Ap.jpg
2. Ознайомлення учнів з назвами квітів: фуксія, фікус, фіалка.
http://sh.uploads.ru/t/iOnEe.jpg
http://sh.uploads.ru/t/46fDn.jpg
3. Гра « Стань по - порядку». Прочитати слова, поділити на склади і стати в порядку збільшення кількості складів. Взяти цифри.
                                                                                                              І група
Фарш, фея, світлофор, фантазія
http://sd.uploads.ru/t/IvpPz.jpg
ІІ група     
Читання тексту про Івана Франка.
http://s3.uploads.ru/t/Ng7UM.jpg
4. Фізкультхвилинка.( Ноутбук.)
5. Звуковий аналіз слів. Робота на дошці.
Філя - кіт кефір шукає,  жаль, звукових моделей не знає. Допоможемо Філі.( Робота за карткою.)
6. Гра « Вилучи зайве». Слово – фольклор.
Слова: колискові, забавлянки, заклички та примовки, лічилки, мирилки, футбол.
7. Гра « Знайди ім я».  Слова: Федір, Фаїна, Софія, професія, фініш, фестиваль, рельєф, естафета.
До побачення, букво ф. ( Зобразити букву). До наступної зустрічі.
Вдома розмалюйте фіксиків і запишіть слова, у яких зустрічається буква ф.
Підсумок уроку.

Відкритий урок у 2 класі з літературного читання

Тема. Лісові дива для дітей. Переносне значення слів. Л. Костенко «Білочка восени»
     Мета: ознайомити учнів з творчістю Ліни Костенко; навчати учнів виразно читати віршовані твори; розвивати вміння аналізувати прочитане, давати відповіді на запитання; виховувати любов до природи.
     Обладнання: мультимедійна дошка і проектор, картки зі складовими таблицями, картки з тестовими завданнями, малюнок білочки, дитячі малюнки.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Вірш – привітання.
Тепло своїх долоньок
Я друзям віддаю.
Урок цікавий новий
Я з радістю почну.
http://sh.uploads.ru/t/5eSZi.jpg
2. Вправа «Очікування».
- Я сподіваюся, що наш урок принесе радість, добро, творчість, нові знання.
- А що ви очікуєте від уроку?
- Якими ви повинні бути на уроці?
3. Робота над девізом. (Слайд 1)
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
4. Ознайомлення з планом уроку. (Дошка)
- А працювати ми будемо за таким планом:
1. Мовленнєва розминка.
2. Перевірка домашнього завдання.
3. Ознайомлення з біографією Ліни Костенко.
4. Робота над віршем.
5. Фізкультхвилинка.
6. Творчі вправи.
7. Підсумок уроку.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Розчитування за таблицею складів. (Таблиці на картках)
- Прочитайте весело, сумно, здивовано; пострибайте по складах.
2.   Робота над скоромовкою. (Слайд 2)
Їжак та їжаченя
Їздять по гриби щодня,
Їжачиха помагає –
Сироїжки їм збирає.

Читання хором:
-  накрапає дощ (тихо);
- дощ сильнішає (голосніше);
- злива (голосно)
- дощ слабшає (тихіше)
- дощ припиняється
- Навіщо їжаки збирають гриби?
3. Робота над чистомовкою. (Слайд 3)
Са-са-са – летить оса,
Зу-зу-зу – веду козу,
За-за-за – іде коза,
Су-су-су – відро несу,
Шу-шу-шу – листя ворушу.

4. Читайте тільки назви тварин! (Дошка)
Порт, рись, клен, їжак, липа, вовк, горох, нічка, гадюка, лавка, море, клей, єнот, барабан, молоко, малина, лев, кіт, підручник, ведмідь, стіл, журнал, газета.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
1. Конкурс “Хто краще?”
Учні читають вірш В. Лучука “Дикий мак”.
2. Виставка малюнків.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми починаємо ознайомлення з творчістю української поетеси Ліни Костенко.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка. (Слайд 4)
– Народилася Ліна Василівна на Київщині в учительській сім’ї. Батьки майбутньої поетеси були людьми високоосвіченими і порядними. Батько знав дванадцять мов, добре був обізнаний у всіх навчальних предметах школи. Закінчила Ліна Костенко Київський педагогічний інститут і Московський літературний інститут. Писати вірші почала з дитинства.
Довгий час (15 років) її не визнавали як поетесу. Це був сумний період в її житті, в історії української літератури. Зараз Ліна Василівна Костенко живе і працює в Києві, продовжуючи радувати нас своїми творами.
http://s5.uploads.ru/t/ZsP10.jpg
2. Опрацювання вірша Ліни Костенко “Білочка восени” (с 81)
1) Гра “Упізнай персонажа твору”. (Слайд 5)
– Багряна шубка
І розкішний хвостик.
Ліс їй дари приносить:
Осипають сосни шишки.
Час уже збирать горішки.
Клопотлива і метка,
А в дупло несе грибка.
(Білка)
- Які слова допомогли вам здогадатися, що це білка?
2) Виразне читання вірша вчителем.
– Чи сподобався вам вірш?
– Якою ви уявляєте білочку?
Фізкультхвилинка
3) Словникова робота. (Слайд 6)
Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем.
Пороші                   міркує
В’язочка                 випадуть
Бурундук                гіллячках
Посиплеться         нашпилює
– Яке слово “зайве” у першому стовпчику? (Посиплеться) У другому? (Гіллячках)
Що таке пороша?
Пороша – пухкий сніг, короткотривалий сніг, що не вкрив землю. (Слайд 7)
4) Читання вірша учнями за строфами.
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Які гриби сушить білочка?
– На чому вона їх сушить?
– Про що міркує?
– Чому не спиться білочці?
– Як ви розумієте виділений вислів?
– Порівняйте його з висловом полум’я ще не погасло. Чи справді день може погаснути? А полум’я?
– Зауважте: у виділеному вислові слово погас ужито в переносному значенні.
http://sa.uploads.ru/t/NHEGY.jpg
6) Робота в групах.
1 група – «Художники»
– Розгляньте малюнок. Прочитайте рядки вірша, які йому відповідають.
2 група – «Літературознавці»
- Знайдіть у вірші риму.
3 група –« Природознавці»
- Знайдіть у вірші рядки, у яких говориться про осінні турботи білочки..
4 група – «Слідопити»
- Порахуйте, скільки разів зустрічається слово «білочка» у вірші.
7) Утворення асоціативного куща «Білочка» (Дошка)
8) Виступ «науковця». (Слайд 8)
- А що робить білка взимку? Чи потрібна їй наша допомога? Яка?
Широко поширена думка, що білка харчується горіхами. Далеко не тільки горіхами і, тим більше, не лише лісовими горіхами. Все, що є в лісі їстівного, входить до її меню: всіляке насіння, зерна, бруньки, гілки, ягоди, молоді пагони, гриби, ну, і звісно, вміст шишок хвойних дерев. За день білка може обробити до 15 ялинових шишок і понад 100 соснових. Вона, схопивши зубами лусочку, піднімає її вгору, таким чином, що та відлітає і насіннячко показується назовні. На таку обробку однієї соснової шишки цей звір витрачає близько З хвилин. У денний раціон білки входять 100-150 шишок. Цієї кількості продукту достатньо, щоб угамувати голод і відкласти запаси жиру.
9) Тестування.
             1. Хто автор вірша?
А) Ліна Костенко;
Б) Леся Українка.
2. Головні герої вірша:
А) їжачки;
Б) білка.
3. Яка пора року описується у вірші?
А) зима;
Б) осінь.

4. Які гриби сушить білка?
А) сироїжки та опеньки;
Б) сироїжки та боровички.
(Взаємоперевірка)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
- Сьогодні на уроці я вчився…
- Я дізнався…
- Мені найбільше сподобалося…
Бесіда
- Чи справдилися ваші очікування?
- Чи все ми встигли за планом?
http://s9.uploads.ru/t/xrhvd.jpg
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати виразно вірш – 1 група.
Скласти казочку про білочку – 2 група.

Відкритий урок у 3 класі з літературного читання
Тема.  Петро Осадчук «Стежка»

Мета: розкрити учням красу і своєрідність поезій Петра Осадчука; вдосконалювати на¬вички свідомого виразного читання поетичних творів; навчати уявляти описані кар¬тини, розмірковувати над текстом; розвивати спостережливість, творчу уяву, чуття поетичного слова, асоціативне мислення; виховувати любов до рідного краю.

Хід уроку
I. Організаційний момент   
                                                                            (Слайд 1)
– Доброго дня! Сьогодні до нас на урок завітали гості. Тож давайте їх привітаємо.
Я бажаю всім добра.
Працювать  прийшла пора.
Гарний настрій всі ми маєм.
Працювати починаєм.

– Із букв на дошці спробуйте скласти слово.
УСПІХ
Успіх приходить до того, хто у нього вірить.
– Якими ви повинні бути на уроці?
У – усміхненими, уважними…
С – старанними, спостережливими…
П – працьовитими, правдивими, пильними…
І – інтелектуальними…
X – хоробрими, хорошими…
– Отже, якщо ви будете такими, то ми разом проведемо цікавий, захоплюючий, продуктивний урок.
ІІ.  Актуалізація опорних знань. Мовленнєва розминка.
1. Дихальні вправи
2. Зарядка для ротика
• Надміть повітряну кульку…
• Понюхайте квітку…
• Здміть пірїнку …
• Як крапає дощик?
• Як гуде машина?
• Як дзижчить комарик?
• Як сичить гуска?
• Як дирчить трактор?
• Як шумить вітер?
4. Робота над прислівям
Мудрим ніхто не вродився, а навчився.      (Слайд 2)
5. Чистомовка                           
Щу –щу-щу – чекаємо  дощу.
   Ощ-ощ-ощ – пішов рясний  дощ.                         (Слайд 3)
Щі-щі-щі – мокрі всі кущі.
Ащ-ащ-ащ - скинь свій  плащ.
6. Скоромовка
Ходить дядько лютий                                          (Слайд 4)
У валянки взутий,
Вбраний у кожуха –
І померзли вуха.
А ми на санчатах,
Хлопчики й дівчата.
З гірки так летіли –
Аж лоби попріли.
• Прочитайте цю скоромовку мовчки, повільно, швидко, скоромовкою
Вправа «Дзвіночок»

III. Перевірка домашнього завдання
Конкурс знавців щедрівок.                                   (Слайд 5)
IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
— Який розділ ми зараз вивчаємо?
— З творчістю яких українських поетів ми ознайомилися в цьому розділі?
— Послухайте уривок з вірша.
ДІД МОРОЗ
Дід Мороз не раз мені
Снився серед ночі:
Щоки в нього крижані,
Із льодинок очі.
Дід Мороз лише дихне —
Мерзне все довкола,
Тільки гляне — і мене
Холодом проколе.
Але тато пояснив,
Усмішку сховавши:
— Сняться тим холодні сни,
Хто розкритий завжди...
http://s7.uploads.ru/t/5ykjA.jpg
— Який настрій викликав у вас цей вірш?
— Яким ви уявляєте автора? Тата?
— Це уривок з вірша, який належить перу українського поета Петра Осад-чука. Сьогодні ми ознайомимося з його творчістю.  (Слайд 6 – 7 )
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Біографічна довідка     (Слайд 8)
— Народився Петро Ілліч Осадчук 2 грудня 1937 р. в селі Острівець Городенківського району на Івано-Франківщині в сім’ї хліборобів. З дитинства зростав напівсиротою (коли помер батько, хлопчикові було одинадцять років, старшому братові — шістнадцять, молодшому — чотири). Мати сама виро¬стила трьох синів.
Педагогічні здібності та робота на освітянській ниві допомогли йому просто і цікаво писати для малих читачів.
2. Опрацювання статті про поета (с. 116–117)
Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання статті учнями
— Як поет визначив сенс свого життя? Як ви розумієте ці слова?
— Які збірки написав поет для дітей? (Слайд 9)
Фізкультхвилинка          (Слайд 10)
3. Опрацювання вірша Петра Осадчука «Стежка» (с. 117)
1)Читання вірша вчителем  (Слайд 11)
— Який вірш за настроєм?
2) Читання вірша учнями в парі одне одному.
— Який вірш за настроєм?
— Яку картину ви уявляли, читаючи вірш?
3) Словникова робота.      (Слайд 12)
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем, а потім — у парах одне одному
Заллю згодом
прудко шибку
дзвенів щодуху
молодчина в супрязі
Учитель називає пояснення якогось із поданих слів, а учні визначають, якому слову воно належить.             (Слайд 13)
Дуже швидко (прудко).
Разом, спільно об’єднавшись (в супрязі).
Пізніше, потім (згодом).
Скло в рамі вікна, дверей (шибка).
3) Робота над виразністю читання вірша.
— Який основний тон виберете для читання вірша?
— У якому темпі будете його читати?
— З якою інтонацією прочитаєте слова дощу?
4) Виразне читання вірша учнями.
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання. (Слайд 14)
— Як хлопчик тікав від дощу?
— Хто прийшов йому на допомогу?
— Чому він дякував стежці?
— Чому розізлився дощ?
— Як поет описав дощ?
— З приводу чого хлопчина висловлює жаль?
http://s3.uploads.ru/t/haczb.jpg
6) Гра «Знайди риму».
До хати — за п’яти водою — з тобою... і т. д.
3. Робота за ілюстрацією
Добери рядки вірша до малюнків  (Слайд 15- 17)
— Подивіться на ілюстрацію до цього вірша.
— Можемо ми віднести її до всього твору чи до якоїсь його частини?
— Що художник зобразив на картині?
— Що він намалював у центрі картини? Удалині?
— Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?
— Опишіть картину, використовуючи рядки з вірша.
http://s7.uploads.ru/t/vFzyc.jpg
VI. Підсумок уроку
— Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
— Хто є автором цього вірша?
— Що нового ви дізналися про українського поета Петра Осадчука?
— Чого ми повинні в нього вчитися?
VII. Домашнє завдання  (Слайд 18)
Виразно читати вірш. Описати: 1-ша група — хлопчика; 2-га група — стежку; 3-тя група — дощ.

Відкритий урок у 4 класі з природознавства
УРОК НА ТЕМУ: "НАСЕЛЕННЯ ЗЕМЛІ"
Тема:   
              Населення Землі. Охорона природи на Землі.
Мета:
    продовжити формування уявлення про людину як частину природи, її місце на Землі; познайомити з виникненням рас людей, відмінності між якими є зовнішніми ознаками пристосування людини до умов життя;
    формувати в дітей переконання в тому, що збереження природи Землі залежить від кожної людини;
    розвивати спостережливість, вміння аналізувати, узагальнювати, виховувати почуття поваги до людей різних рас, бажання брати  участь у посильній природоохоронній роботі.

Обладнання:
                     підручник, фізична карта півкуль, ілюстрації,презентації,мультимедійна дошка

Хід уроку.
1. Організаційний момент.
                 Скринька гарного настрою.
          Встаньте, діти, всі рівненько,
    Посміхніться всі гарненько.
    Гостей, що до нас завітали, привітаєм,
    Всім присутнім здоров’я й  доброго настрою побажаєм.
   Адже: «Якщо хочеш, щоб життя тобі усміхнулось – спочатку усміхнися сам життю».
   
ДЕВІЗ:
Є у Космосі зорі великі й малі,
Є холодні й гарячі планети.
Я – Людина! Живу на казковій Землі
І пізнати всі мрію секрети.

3. Робота з картою.
Показати на карті материки, океани.

4. Перевірка домашнього завдання.
       Тестове завдання.
1. Як називається точне зображення зверху?
А) картина;
Б) план;
В) розмір.
           
2. Що таке масштаб?
                   А) розширення предмета;
                   Б) лінія горизонту;
                   В) збільшення або зменшення.
             3.Як називається лінії, що з’єднують Північний і Південний полюси?
                   А) меридіани;
                   Б) паралелі;
                   В) екватори.
            4.Земні кулі зображені на …
                  А) карті;
                  Б) воді;
                  В) рослинах.
            5.Як називаються великі ділянки суші, оточені водою?
                  А) країни;
                  Б) півострови;
                  В) материки.
            6.Як називається суходіл, оточений водою з трьох сторін?
                  А) острів;
                  Б) півострів;
                  В) країна.
            7.Скільки є материків на Землі?
                  А) 5;
                  Б) 6;
                  В) 7.
            8. Який материк складається з двох частин?
                  А) Євразія;
                  Б) Африка;
                  В) Америка.
            9.Як називається океан, що покриває більшу частину поверхні Землі?
                 А) Тихий;
                 Б) Атлантичний;
                 В) Світовий.
           10. Який океан найбільший?
                 А) Атлантичний;
                 Б) Тихий;
                 В) Індійський.
           11.Якого океану не існує?
                 А) Північно-Льодовитого;
                 Б) Південно-Льодовитого;
                 В) Індійського.
       4.  Повідомлення теми  уроку.
               Слово вчителя.
• На минулих уроках ми познайомилися із материками і океанами Землі. Як ви думаєте, про що піде мова на сьогоднішньому уроці?
       (відповіді дітей)

• Так, мова піде про населення Землі та збереження природи Землі. Ми з’ясуємо, чи мають люди Землі відмінності, чим це зумовлено, і поговоримо, наскільки актуальна проблема збереження природи Землі.

• На якому материку найбільше проживає людей? (Відповіді учнів: Євразія)
( Показ на карті).
А чому?
5. Сприймання і усвідомлення навчального матеріалу.
Презентація теми уроку.
http://sa.uploads.ru/t/ltp6k.jpg
Слайд 2-й. На всіх материках живуть люди.
• Нині на Землі понад 5 і 7/10 мільярда жителів.
• А 2050 року нас буде вдвічі більше.
• Кожну хвилину на Землі народжується 140 дітей.
Слайд 3-й. І тільки в Антарктиді постійно не живуть. Чому?
• Там серед вічних снігів і льоду побудовані наукові станції.
• На них почергово приїжджають науковці.
Слайд 4-й.Заселені материки неоднаково.
• ¼ поверхні Землі заселені слабенько чи й взагалі є безлюдними. Посуха, висока вологість повітря або ж люті морози роблять для людини неможливим життя в цих місцях. Це --
Слайд 5-й.  Полярні райони
Слайд 6-й.  Пустелі
Слайд 7-й. Високогірні області
Слайд 8-й. Тропічні ліси
      Слайд 9-й. Зате на території, яка складає лише 1/10 площі земної поверхні живе переважна частина людства. Це --
Слайд 10-й. Південний - Схід Азії
Слайд 11-й. Північний – Захід Європи
Слайд 12-й. Північний схід Америки

       Слайд 13-й. За зовнішніми ознаками люди на Землі різні. Відповідно до природних умов життя, у людей виробилися зовнішні відмінності. Люди різних країн відрізняються зовнішньою будовою тіла, кольором шкіри, волосся, очей, формою носа і губ. Але весь організм і всі органи працюють однаково. Ці ознаки називають расовими.
       Слайд 14-й.  Так у європейців світла шкіра, м'яке, пряме або трохи хвилясте волосся, вузький ніс, тонкі губи, різний колір очей. До цієї раси належить майже половина людства планети. Сама назва свідчить про те, що більшість народів цієї раси проживає в Європі. Але з відкриттям Америки й Австралії європейці розселилися по всьому світу.
       Слайд 15-й. В Азії люди набули жовтуватого кольору шкіри, вузького, ніби щілинки, розрізу очей і плоскуватого обличчя.
       Слайд 16-й. В Африці, Австралії та Америці живуть люди, для яких характерні темний колір шкіри, кучеряве або хвилясте волосся, у більшості з них широкий ніс, товсті губи.
       Слайд 17-й. В давнину люди залежали від природи.  Можливо, так склалося тому, що їм було легше в такому вигляді виживати в тій частині світу, де вони проживали.
      Слайд 18-й.  Темна шкіра, чорне кучеряве жорстке волосся, напевне, допомагали захистити людей від сонця в жарких сухих місцях.
      Слайд 19- й.  Люди, які живуть з похмурою погодою, можливо, завжди мали бліду шкіру. Це допомагало їм краще вбирати сонячну енергію.
Слайд 20-й.  Так виникли  біла, жовта і чорна раси.
• Звичайно, це тільки припущення.
• В легендах і казках люди по-іншому пояснюють виникнення різних рас на Землі.
Слайд 21 –й. Легенда.
       Всі люди, які мешкали на планеті Земля мали чорну шкіру. Доки не знайшли на своїй планеті чудодійне озеро. Вода в ньому була чиста і прозора, як кришталь. Ввійшовши в нього кожна людина освітлювала колір своєї шкіри. Цілі народи приходили до чудодійного озера.
       Так тривало роками. Вода в ньому поступово каламутнішала. Тепер ті, що входили в озеро, мали жовтий колір шкіри. З роками озеро зовсім зміліло. Останні, що прийшли до нього, змогли намочити тільки долоні на руках і підошви на ногах.
      І по цей день одні народи мають світлу шкіру, інші – жовту, а темношкірі люди – рожеві долоні і підошви.
      Слайд 22 –й. В світі багато народів. У кожного своя мова, культура.
      Слайд 23 –й. Один або кілька народів утворюють державу. Кожна держава має свої кордони,назву, столицю.
      Слайд 24 –й. Люди всіх рас рівні між собою.
Слайд 25 –й. Кожна людина має право переїздити з місця на місце  в межах своєї країни і по
всій Землі.
Слайд 26 –й. В наші дні сучасні засоби пересування дозволяють людям швидко потрапити в іншу країну чи материк для спілкування чи переселення.
Слайд 27 –й. Все менше залишається на Землі місць, де б не ступала нога людини. І все більше природа потерпає від її діяльності.
Слайд 28 –й. Колись життя людей залежало від « примх» природи. Наші предки схилялись перед силою природи, гостро відчували свою залежність від неї.
Слайд 29 –й. Але поступово в людей з’явились затишні домівки, техніка, заводи, ферми, транспорт. І тоді людям стало здаватись, що вони не залежать від природи, що вони сильніші за неї.
Слайд 30 –й. Більше того, людина стала намагатись  « полонити» природу, стати її господарем. Вона вважала себе велетнем, якому все на планеті можна.
Слайд 31 –й. Таке ставлення призвело до забруднення повітря і води, руйнування ґрунту,
Слайд 32  -й. Знищення ґрунту,
Слайд 34 –й. Забруднення водойм,
Слайд 35 –й. Забруднення повітря.
Слайд 36 –й. Загибелі лісів,
Слайд 37 –й. Знищення рослин і тварин.
Слайд 38 –й. Люди почали розуміти, що вони не «панують» над природою, а просто знищують її.
Слайд 39 –й. Знищивши навколишню природу, люди й самі не виживуть, бо людина – син природа, а не її повелитель.
Слайд 40 –й. І ще люди зрозуміли, що вони тисячами, мільйонами ниточок зв’язані з навколишньою природою і так само залежать від неї, як листочок дерева від його кореня.
Слайд 41 –й. Ти спитай у ріки,
                        Чом болить її серце?
                        Бо їдкі смітники
                        Мов зловіщі озерця.
Слайд 42 –й. Ти спитай у лісів,
                        Чом замовкли у тузі?
                        Бо малі дітлахи
                        Чомусь стали не друзі.
Слайд 43 –й.  Простягали ліси
                         Покалічені руки…
                         Бо нема вже краси,
                         Над сміттям лише круки.
Слайд 44 –й.  Ти спитай сам себе,
                        Що зробив для природи?
                        Посадив деревце?
                        Чи живеш лиш для шкоди?

6. Гра « Добре чи погано»
• Знайшовши в кишені непотрібний папірець, ти викидаєш його на землю.
• Підгодовуєш птахів взимку.
• Розвішуєш штучні гнізда для птахів.
• Викидаєш сміття у річку.
• Насаджуєш молоді дерева.
• Виконуєш правила поведінки на природі.
http://s3.uploads.ru/t/OiVgw.jpg
7. Збережемо природу на Землі разом.
         Презентація учнями.
              Планета Земля в небезпеці.

1 – слайд
Я вважаю, що наша планета Земля в небезпеці!
Усе більше забруднюється повітря, ґрунти, водойми.

2 – слайд
Говорять, що «Вода – жива кров, що творить життя». Без води немислимим є життя ані людей, ані тварин, ані рослин.

3 – слайд
Проте, все більше забруднюють річки, засипають сміттям джерела та ставки.
Але, Запам’ятайте!
• папір гниє в лісі 2-3р.
• консервна банка – 50р.
• поліетиленовий пакет-200р.
• скло – понад 1000 р.
• 1 літр стічної води приводить в непридатність  100 літрів чистої води.
• завод за 1 хвилину викидає 25 літрів відходів.

4 – слайд
Що ми можемо зробити?
• Очищувати від сміття береги річок, ставків, озер.
• Прибирати навколишнє середовище (подвір’я школи, парків)
• Вести роз'яснювальну роботу серед  інших  школярів.
• Знати і виконувати правила поведінки на природі.

5 – слайд
В народі говорять, що з маленького джерельця велика річка починається. Необхідно не засмічувати, а берегти водойми, не забруднювати ґрунти, повітря хімічними речовинами, отрутохімікатами, побутовим сміттям. Тоді природа нам буде вдячна!

6– слайд
Від того, що ми вдихаємо разом з повітрям,залежить наше здоров’я!
Збережем природу! Збережем своє життя!!!

Пісня про річку. ( На мелодія мультфільму « Бременські музиканти»)

1.Як мені на світі далі жити,
Як я буду радощі дарити.
Хто мені розв’яже ці проблеми
Зніме цей тягар важкий із мене.
2. Буду вдячний я усім тим людям,
Тим, кому природа не байдужа.
Будуть пити чистую водицю,
Плескатись,  купатись, веселитись.

8. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Групова робота.
Зібрати вислів  та пояснити  його значення.

          Люди,  собою, всіх,  рівні,  рас, між.
   (Люди всіх рас між собою рівні)

2. Вибери  правильну расу.
Який колір шкіри в основного населення цих країн ?

А) Африка                                          чорна раса
Б) Європа                                           біла раса
В) Азія                                               жовта раса

3. Робота в зошиті.

9. Підсумок.  Надавати допомогу всьому живому на Землі повинен вміти кожен з нас, щоб зберегти природу нашої планети нащадкам. Необхідно жити в гармонії з природою, а не намагатися полонити її.

10. Домашнє завдання.

С. 102-105, розповідати. Намалювати малюнок на тему: « Планета Земля у небезпеці – захистимо її».